Przyjrzyj się swojemu zespołowi.

people-woman-coffee-meeting

Słownikowo zespół to grupa ludzi wspólnie pracujących lub robiących coś w danej dziedzinie. Wydawać by się mogło, że nic prostszego – kilka osób (grupa), która pracuje lub robi coś wspólnie. No właśnie, czy w obecnych czasach tak właśnie wygląda zespół, czy zjada go powszechny wyścig szczurów?

Podczas szkoleń oraz zarządzając zespołami spotykałem się z wieloma zespołami sprzedażowymi, edukacyjnymi, czy też sportowymi. Ogólne spojrzenie na zespół i kilkugodzinne spotkania na szkoleniach dawały poczucie, że ludzie są zgrani, chętnie brali udział w warsztacie, rozwiązywali ćwiczenia itd. Problem pojawiał się, gdy dochodziło do pracy z grupowej na indywidualną, okazywało się, że całość jaką prezentowała grupa znacząco różni się od jednostkowego podejścia do rozumienia grupy, tylko czy takie podejście jest dobre?

fashion-men-vintage-colorful

To właśnie nakłoniło mnie do napisania postu. Grupa, która z odległości wygląda na solidną i pracowitą z bliska okazuje się mieć swoje słabe strony. We współpracy z firmami dążę właśnie do umacniania wewnętrznych struktur i unormowania oraz zgrania personelu.

Pytanie tylko w jaki sposób można to osiągnąć?

photo-1466046690866-98181611563d

  1. Pierwszym problemem w zespole jest wypalenie zawodowe. Zbyt powtarzalna praca, niedocenienie oraz rutyna powodują, że niektóre jednostki przestają czuć się wartościowe i nie chcą być dalej częścią zespołu. Nie łatwo wyzbyć się takiej postawy, ale nie jest to niemożliwe. Jako, że stawiamy na dobro zespołu i nie ukrywajmy, ale również cyfry, które interesują naszych przełożonych powinniśmy doprowadzić do sytuacji, w której osoba wyjdzie z wypalenia zawodowego poprawiając swoje nastawienie i doceniając pracę jaką wykonuje, albo dokona wyboru zmiany pracy. Pracując z wypaleniem zawodowym zdążyłem zauważyć, że tego typu osoby próbują uciec od pracy i zespołu, szukając innych możliwości spędzania czasu w pracy. Warto w takiej sytuacji zadbać o czas, w którym zespół zacznie się bawić przebywaniem w grupie. W takim celu wprowadziłem na rynek program Animator Biznesu, czyli gry, ćwiczenia, zabawy kreatywne i strategiczne poprawiające nie tylko koncentrację, czy samą kreatywność, ale również nastawienie do pracy. Co wolicie w pracy? 8 godzin monotonnej pracy z ludźmi wypalonymi zawodowo i patrzącymi na słupki, znerwicowanymi z powodu braku wyników lub ciągłą pogonią za pieniądzem, a może 3 godziny pracy od rana, godzinę wspólnej zabawy, w której można się pośmiać i zapomnieć o wszystkim co wokół nas, a następnie kolejne 4 godziny, które ostatecznie okazują się najbardziej wydajnymi godzinami w pracy?

pexels-photo-57018

W takim celu w wielu biurach tworzy się co raz częściej chillout room’y,  wellness, czy siłownie. Pamiętajcie, że zadowolony pracownik to bardzo wydajna i pracowita jednostka. Praca spowodowała, że tracimy potencjał, o który warto zadbać. Wystarczy czasami zwyczajnie wyluzować.

 

man-couple-people-woman

  1. Konflikt w grupie to kolejny problem, który bardzo często możemy spotkać. Chciałoby się, żeby każdy pracownik potrafił za drzwiami pozostawić swój stosunek do innych osób i pracował jak zawodowiec, ale niestety nie każdy w życiu potrafi być profesjonalny i w każdym zespole pojawiają się konflikty. Warto w takiej sytuacji popracować indywidualnie oraz wspólnie ze skonfliktowanymi osobami nad rozwiązaniem sytuacji. Nadmierne emocje w zespole nie są dobre, a bywają wręcz niebezpieczne w sytuacji gdy jedna osoba może być nie fair w stosunku do drugiej (np. ośmieszanie, krytykowanie przy przełożonych), albo podkładanie kłód pod nogi przy klientach. Współpraca w takich sytuacjach staje się niezdrową rywalizacją i należy się wyzbyć takich sytuacji.

gummibarchen-fruit-gums-bear-sweetness-54633

  1. Czarna owca, mówiąc wprost i nie owijając w bawełnę zespołowy konfident, który dla dobra własnego podłoży nogę każdemu kogo napotka. W mojej opinii jest to samotnik, który nie powinien pracować w zespole. Tego typu osoby nie tylko nie szanują swoich kolegów, ale często nie interesują ich opinie przełożonych, a jak tylko można udają się do osób wyższych w hierarchii, gdy ktokolwiek staje im na drodze. Dla mnie nawet gdy taka osoba daje wynik, (a często daje) nie powinna być członkiem zespołu, ponieważ go destabilizuje i powoduje zmianę podejścia do pracy pozostałych pracowników.

crossing-crossroad-businessman-fashion

  1. Osoba z dużą wiedzą, ale niechętna do dzielenia się nią. Bardzo wydajna jednostka, dająca stabilizację, ale nie dająca zespołu. Są to osoby nie czujące się częścią zespołu, wychodzące z założenia ja robię swoje i niech nikt mi się nie wtrąca. Takie osoby wychodzą dobrze do momentu, gdy same nie potrzebują pomocy. Wtedy wszystko się zmienia, dlatego może warto popracować nad nastawieniem takich osób, bo nie jest ono trudne do zmiany.

300H

  1. Identyczne charaktery. Tak samo jak magnes o tych samych biegunach odpycha się tak samo iskrzy pomiędzy takimi samymi charakterami w zespole, dlatego stawiajmy na różnorodność! W końcu jak wyróżnić się na tle innych, skoro każdy jest taki sam, ma te same pomysły, nie można przeprowadzić twórczej debaty, bo każdy z każdym się zgadza. Wystarczy, że konsument będzie innym charakterem i będzie pierwszą osobą, która zniszczy twór takiego zespołu.

Jak zatem dobrać zespół ?

Jeżeli wiesz, że ktoś jest dobrym punktem zespołu i pracuje rzetelnie, dbaj o to, żeby pracował tak cały czas. Co stoi na przeszkodzie? Osoby, które podchodzą obojętnie do pracy, nie są zaangażowane i pokazują, że pieniądz przyjdzie i nie trzeba się napocić. Oczywiście nie w każdej pracy trafi się taki zespół, ale bardzo często można spotkać takie sytuacje w zespołach sprzedażowych w salonach np. w centrach handlowych. Wśród wielu zaufanych i pracowitych pojawiają się też osoby podchodzące bardzo negatywnie do pracy. W takiej sytuacji polecam dbanie o nastawienie zespołu i częste animacje oraz integracje nie mając na myśli spotkań przy alkoholu, ale animacje dla biznesu, które Wam serdecznie polecam!

people-coffee-tea-meeting

Kolejnym rozwiązaniem na taką sytuację jest współpraca w ramach programu ZOOM. Zachęcam do współpracy ze mną jako osobą nie związaną z firmą. Rozmawiając z ludźmi podczas sesji coachingowych, analiz pracy, pracuję nad poprawą relacji nie będąc w relacji przełożony-podwładny i na odwrót.

Na koniec polecam rozsądną rekrutację. Analizuj jakich masz członków zespołu. Zapewniam Ciebie, że połączenie osoby kreatywnej, która wymyśli produkt, planisty, który przemyśli dokładnie za i przeciw, zadaniowca, który wdroży to w życie i osoby nastawionej na relacje, która przekaże go innym da Twojej firmie ogromne profity. Dlatego rekrutuj nie tylko specjalistów, ale elementy, które spowodują, że bryła jaką jest Twój zespół będzie lita i trwała, a przede wszystkim składała się z dobrze dopasowanych elementów. No i jeszcze jedno! To, że zatrudniasz osobę z ogromnym doświadczeniem nie oznacza, że przełoży się to na efekt. Może okazać się, że świeże spojrzenie i wdrożenie od podstaw przyniesie zaskakujące zmiany, których nawet się nie spodziewasz.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *