Postaw sobie cel.

pen-calendar-to-do-checklist

Zarówno w pracy jak i życiu codziennym stawiamy sobie cele. Gdy cel nie zostaje osiągnięty osoby ambitne  mają poczucie niespełnienia i niezadowolenia ze swojego postanowienia. Zdobycie postawionego sobie założenia skutkuje ogromnym zadowoleniem i chęcią sięgania po więcej. Jak więc zrobić, aby cel osiągać łatwiej?

 

  1. Przygotuj się do pracy nad celem!

training-barbell-muscles-hands-39613

Zadbajcie o własną higienę, lepsze samopoczucie, sen, dietę, która spowoduje, że nie czujecie się ospali, a za to pełni energii i chęci do osiągania celu. Niezależnie od tego co chcecie osiągnąć musicie się przygotować. Przecież grupa zdobywająca najwyższe szczyty przed wyjściem pracuje nad swoją kondycją, czy wytrzymałością, dlatego i Ty skoro chcesz zdobyć najwyższe cele zadbaj o siebie. Może i brzmi to banalnie, ale zapewniam Was, że pracując z różnymi osobami, a także od czasu uruchomienia profilu Przewlekle Aktywni wielokrotnie usłyszałem, że aktywność i dieta zmienia całkowicie podejście do postawionych sobie celów. Dodam również, że w przypadku osób chcących występować publicznie i mających obawy przed wyjściem na scenę ogromny skutek dawała dbałość o ubiór, czy włosy lub cerę, czyli poczucie, dobrej prezencji. Stawiasz sobie cel, postaw swój organizm w stan gotowości.

 

  1. Celuj w punkt!

pexels-photo

Cel powinien być jasny i określony wprost. Nie stawiaj sobie celu nauki języków, a ustal jakiego języka chcesz się nauczyć np. rosyjskiego. Dodam, że to jeszcze mało. Jeżeli język rosyjski to określ co dla Ciebie oznacza nauczenie się tego języka. Dla jednych oznacza to zdobycie certyfikatu, dla innych poznanie słownictwa z obszaru biznesowego, jeszcze inna osoba powie, że chce nie bać się rozmawiać na wakacjach i zauważy to w momencie gdy pojedzie na wyjazd i zamówi sobie jedzenie w restauracji. Jeżeli Twój cel będzie zbyt ogólny nie dowiesz się czy został osiągnięty, bo nie był jasno postawiony, a dodatkowo zawsze znajdzie się masa wymówek. Przyczepię się ponownie języków. Wyobraź sobie, że celem była nauka języków. Zaczynasz od wywołanego do tablicy rosyjskiego, po czym po tygodniu decyzja pada na hiszpański, ale jednak za miesiąc zmienia się to w angielski, a potem włoski itd. Nadal cel bardzo ogólny osiągasz, ale tak naprawdę nic nie zyskujesz. W momencie gdy za cel wybierasz naukę języka np. hiszpańskiego, a za jego osiągnięcie zdobycie certyfikatu DELE oznacza to, że znasz dokładny moment do którego dążysz i pozostaje Ci tylko konsekwentnie zmierzać do wybranego celu.

 

  1. Wyznacz sobie termin!

pen-calendar-to-do-checklist

 

Nic nie działa na nas tak dobrze jak termin. Jeżeli chcesz pojechać pociągiem o danej godzinie robisz wszystko, żeby na niego zdążyć, jeżeli szef wymaga od Ciebie wykonania zadania na jutro wykonujesz je tak, aby przygotować je na wyznaczony przez przełożonego termin, a jeżeli planujesz wakacje na dany dzień, wiesz, że do tego dnia należy zakupić niezbędny sprzęt, zadbać o to kto zaopiekuje się Twoim mieszkaniem czy pupilem, albo zorganizować sobie transport np. na lotnisko. Stawianie sobie celu rządzi się tymi samymi regułami. Jeżeli założysz, że Twoim celem jest nauka języka tak jak w punkcie 3 możesz uczyć się go do końca życia nigdy nie wiedząc czy cel ostatecznie został osiągnięty. Jeżeli ustalisz, że np. zdobyć certyfikat chcesz ciągu roku to za rok będzie już wiadomo, czy cel przybliża się czy też nie. Dobrze wiecie jak to jest gdy podchodzimy do egzaminu. Wiemy o dacie 2 miesiące wcześniej, zaczynamy się martwić miesiąc przez terminem, zbieramy notatki 2 tygodnie przed, a w rzeczywistości uczymy się tydzień lub dzień przed egzaminem. Jak więc nauczyć się w momencie gdy nie postawimy sobie konkretnej daty?

 

  1. Określ jasne kroki!

pexels-photo-110473

Pozostaje mi zwrócić uwagę na fakt, który podałem powyżej. Jak uniknąć uczenia się czy innego przygotowania do celu patrząc na powyższy przykład, w którym uczymy się na ostatnią chwilę? Ustal konkretne kroki. Jeżeli myślimy o języku niech to będzie nauka 10 słów dziennie, a we wtorki uporządkowanie gramatyki, a może Twoja nauka będzie opierała się na czytaniu artykułów biznesowych w poniedziałki, środy i piątki, a we wtorki i czwartki oglądanie filmów w wybranym języku. Konkretny plan i kroki, które sobie postawimy spowoduje, że każdego dnia będziemy zbliżali się do planowanego wyniku.

 

  1. Realny i przemyślany!

pexels-photo-111962

Pamiętajcie, aby cel był realny i przemyślany. Co mam na myśli? Przede wszystkim nie zakładajcie, że w rok będziecie milionerami. Nie jest to ani łatwe do określenia ani do osiągnięcia. Może łatwiej ustalić w jaki sposób chcecie się wzbogacić i co ma osiągać Twoje przedsiębiorstwo, żeby przybliżyć Ciebie do takiego marzenia? Pamiętajcie, że marzenie może być celem, ale ważne, żeby było jakkolwiek osiągalne, w Waszym zasięgu. Jeżeli postawicie sobie za cel bycie milionerem w ciągu miesiąca nie mając jeszcze pomysłu to jaki jest w tym sens? Ważne również, żebyście przemyśleli w jaki sposób każde dążenie do zdobycia Waszych postanowień będzie wpływało na Was samych (np. zdrowie, czas, finanse itp.), a także Wasze środowisko  i najbliższych (np. stosunki z rodziną, miłość, relacje w pracy itp.)

 

  1. Pomyśl nad coachingiem.

pexels-photo-30342

Stawianie sobie celu i dążenie do jego osiągania nie jest takie łatwe. Już od najmłodszych lat jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że łatwiej coś osiągamy, gdy ktoś nad nami czuwa. Na początku wspierali nas rodzice, później nauczyciele, a teraz mogą być to np. leaderzy naszego zespołu, ale może być to również coach. Podczas coachingu nadal to Ty stawiasz sobie cele, to Ty do niego dążysz i nadal nikt nie zrobi tego za Ciebie. Na sesji coach pomoże Ci spojrzeć na Twój cel z różnych perspektyw, pokaże Ci różne drogi wyboru, dokładnie wypyta o wszystkie za i przeciw, a ostatecznie masz z kim regularnie podsumować swoje kroki, na nowo się zmotywować, czy pomyśleć nad zmianą kierunku, który być może dla Ciebie okazał się niewłaściwym. Zachęcam do pracy ze mną, z chęcią pomogę Wam w zmianach, które planujecie.

 

 

2 thoughts on “Postaw sobie cel.

    1. Zachęcam do spotkania i omówienia możliwej pracy coachingowej na wstępnej sesji kontraktowej. Chętnie pomogę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *