Postanowienia noworoczne

img_2076

Dzisiaj mam dla Was coś nowego. Nadszedł Nowy Rok, a jest to czas, w którym najwięcej osób stawia sobie określone cele, zastanawia się nad nowymi postanowieniami. Pamiętacie jak pisałem Wam w sierpniu o stawianiu sobie celów? Przygotowaliśmy dzisiaj dla Was narzędzie, które możecie wykorzystać po to, aby uporządkować swoje przemyślenia.

Celowo nie przesyłam Wam wersji gotowej do druku. W momencie gdy przygotujemy własnoręcznie plan i sami go uzupełnimy, a także poświęcimy mu czas na ozdobienie (ja swój po wypełnieniu dodatkowo pokoloruję i ozdobię), gorzej poczujemy się gdy rzucimy go w kont, czy przestaniemy się go trzymać.

Oto co zaproponowaliśmy w naszej tabeli:

  1. Myśl roku – często w momencie poszukiwania postanowień, składania życzeń, czy ciągle przewijających się memów w Internecie, trafiają się sentencje, które szczególnie do nas przemawiają. Zachęcam Was do zbierania takich cytatów, słów, zdań, ponieważ możecie nie tylko się nimi kierować, ale również wykorzystać w przyszłych konwersacjach lub wystąpieniach.
  2. Wiersz poświęcony naszym zaletom i wadom oraz przemianie ich w początek czegoś nowego lub koniec. W tym narzędziu nie chodzi o postawienie sobie konkretnego celu, ale o określenie realnego pierwszego kroku. Po uporządkowaniu sobie wszystkich postanowień pomyślcie nad stworzeniem z nich większego celu. Zwróćcie uwagę, że wypełnienie tabeli pozwoli Wam na doprecyzowanie przyszłego celu. Pole zacznę w okresie Nowego Roku kojarzy mi się z rozpoczęciem aktywności fizycznej, zdrowym jedzeniem, nauką języków, czy poszukiwaniem nowej pracy. Jeżeli myślicie o aktywności fizycznej postarajcie się już tutaj określić jakiej aktywności, albo np. jakiego języka chcecie się uczyć. Pole przestanę to miejsce dla naszych wad, z którymi chcemy się w kolejnym roku zmierzyć. Może chcesz przestać palić?, a może nie będziecie sięgali po słodycze? Wielu osobą polecałbym walkę ze spóźnieniami i w tym miejscu możemy uzupełnić przestanę się spóźniać na spotkania.

Jak odróżnić pole zacznę od przestanę? Możemy określić, że przestaniemy się spóźniać lub zaczniemy być punktualni. Polecam Wam jednak trzymanie się pewnej zasady: zaczynamy coś nowego w naszym życiu, nowy etap, coś czego nam brakuje, a chcemy wprowadzić to do naszego życia. W przypadku przestanę, oceńcie wady, które dokuczają Wam jak i Waszym bliskim, czy współpracownikom, a których warto się w tym roku pozbyć.

  1. Kolejny wiersz to czas na przyjemności, określ jakie książki przeczytasz, jaki film lub spektakl obejrzysz i jakie miejsca odwiedzisz.  Nie zawsze musi to być konkretny tytuł. Może Twoim postanowieniem będzie jeden spektakl teatralny w miesiącu? Odpowiedz sobie zatem na pytanie ILE? i zapisz to!

 

  1. Były zmiany naszego zachowania, przyjemności, a teraz czas na dalszy rozwój. Pole nauczę się to twarde postanowienie zdobycia określonych umiejętności lub wiedzy z danego zakresu w tym roku. Pomyśl co da Ci ta nauka? Przyjemność, wiedzę w obszarze Twoich zainteresowań, a może wiedzę, którą wykorzystasz w pracy. Do dzieła!

 

  1. Podpis i data – na koniec potraktujcie tabelę jako kontrakt. Czas na złożenie podpisu, daty i działanie zgodnie z zapisami kontraktu.

Na koniec chciałbym Wam życzyć samych sukcesów, szczęścia i powodzenia na kolejny rok!!!

2 thoughts on “Postanowienia noworoczne

    1. Mamy marzec, a tu już 60 procent celów… brawo. Wielu z nas stawia sobie cele, a nie podejmuje walki o ich osiągnięcie. Trzymam w takim razie kciuki za pozostałe 40 procent i życzę samych sukcesów na dalszej drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *